Ses Ne Zaman Değişir? 

Ses Ne Zaman Değişir

Ergenlik dönemi, birçok açıdan değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Hem kız hem de erkeklerin seslerinde bu dönemde değişimler olur. Belirli bir yaşa gelen kız çocuklarının sesi, eski çocuksu tınısı yitirir, çok daha farklı çıkar. Ama erkek çocuklarda değişim, daha da hissedilir şekilde kendini gösterir. Ses değişimi hemen olacak bir şey değildir, birkaç yıla yayılabilir. Değişim sırasında çocuk, büyüyen gırtlağındaki kas kontrolünü sağlayamadığından ses çirkinmiş gibi çıkar ama aslında öyle değildir. Ses değişimi, zamanla yerine oturur.

Ses ne zaman değişir? Sorusu ergenlik döneminin en çok sorulan soruları arasındadır. Çocukluk çağını bitirip yavaş yavaş yetişkinlik dönemine adım atanlarda ses önce çatallaşır sonrasında ise çatlayarak değişime uğrar. Ses tonu ve sesteki çatallaşma, büyümenin devam etmesiyle doğru orantılı şekilde belirli bir süre devam eder. İnsanlarda sesin kalitesi, ses tellerine bağlı olarak değişir. Çocuklarda büyüme çok hızlı bir şekilde gerçekleştiğinden, ses borusu da aynı hızda değişime uğrar. Bu nedenle çocuklar, ses kontrolünü sağlayamazlar. 

Ses değişimi gırtlak, burun boşlukları, ciğer ve ses tellerinin uzunluğu gibi faktörlerden etkilenmektedir. Çocukluk döneminde ses telleri kısa olduğundan tiz çıkan ses tonu, büyümeye bağlı olarak ses tellerinin de uzamasıyla daha derin tonlarda çıkar. Ses değişiminde kontrolü sağlamak ve sesi doğru kullanmak için değişim süreci, şan dersi gibi birtakım eğitici derslerle desteklenebilir. Bu arada şan eğitimi için bize ulaşmanızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir