Şan Ne Anlama Gelir ?

Şan Ne Anlama Gelir ?

Şan, çeşitli anlamlara gelmekle birlikte, müzik terimi olarak daha fazla kulağımıza çalınır. İnsanın gırtlağından makamla çıkan ve ses tonundaki farklılıklara bağlı olarak değişik duyumlar uyandıran ses dizisi olarak tanımlanmaktadır. Müzik alanında yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Ayrıca, müzikle ilgili bir tanım içermesinden dolayı, eğitimi de verilmektedir. Şan eğitimi kavramını, günümüzde sıkça duyarız. 

Şan Ne Demek? 

Şan, ‘’kelimesinden Türkçemize geçmiş olup anlam olarak, sese dayanıklılık kazandırmak ve doğru tonlama yapmak adına sesi iyileştirmek demektir. Bu nedenle müzikle uğraşanların mesleki başarı açısından şan eğitimi almalarında fayda vardır. Şan eğitimi temelde, ses tellerinin eğitilmesi suretiyle sesin hem konuşma hem de şarkı söyleme açısından iyileştirilmesi anlamına gelmektedir. Güzel konuşmak ya da etkili şekilde şarkı söylemek isteyenler, şan eğitimini kendi ihtiyaçlarına göre alabilirler. 

Şan, sesin iyileştirilmesi anlamına geldiğinden müzikle uğraşanların daha yakından ilgili olduğu bir kavramdır. Ancak sadece müzik alanında değil, sesini doğru kullanmak isteyen herkese yönelik olarak verilen bir eğitimdir. Şan dersi, diyafram nefesiyle ses tellerini en iyi şekilde kullanmayı, bu sayede de hem doğru konuşma yeteneğini hem de şarkı söyleme yeteneğini geliştirme konularını kapsar. 

Şan eğitiminin süresi ve sınırı yoktur. Aslında eğitimin başlamasından itibaren ilk üç aylık süreçte istenilen sonuca ulaşılabilir ancak kişilerin seviyesi ve hedefi, eğitim sürecini değiştirebilir. Şan eğitimi, ses ve müzik eğitimi konusunda modern çağın en önemli hizmetlerindendir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir